چت روم | قالب وبلاگ
دانلود نرم افزار
گالری عکس
دریافت همین آهنگ

قالب وبلاگ


X
تبلیغات
رایتل

آنچه خواهانش هستیم اما هرگز بیان نمی کنیم

آنچه خواهانش هستیم اما هرگز بیان نمی کنیم

 

 

نام کتاب : نه گامی جلو تر نه گامی عقبتر همسرم در کنار من باش .

مولف : جاناتان رابینسون

ترجمه : مهین صادقی

 

برای اینکه از وسیله نقلیه خود بهترین استفاده را ببریم ، باید بدانیم که چگونه کار می کند ، به چه بنزینی و روغنی نیاز دارد و زمانی که به خوبی کار نمی کند ، چگونه آن را روبراه کنیم . این موضوع در مورد انسانها نیز صادق است .

ما انسان ها همگی 3 خواسته عمده داریم :

1-     تائید شویم

2-     ستایش شویم

3-     پذیرفته شویم

این خوا ست ها مواد اولیه القاء عشق به یکدیگر است و بدون برآورده کردن آنها ما منزوی شده و حالت دفاعی به خود می گیرم .

عزت نفس:

مرتبه ای است که در آن شخص ، در تمام لحظات ، از خودش خشنود است و به خود اطمینان دارد .

حساب بانکی عزت نفس :

فرض کنید شخصی با وضعیت متوسط ، در حساب بانکی عزت نفس خود 10$ دارد . هرگاه حساب بانکی این شخص به 2 $ کاهش یابد ، پریشان می شود تا آن حد که در اثر نگاه دیگران نیز دچار جنون می شود و اگر حساب بانکی این شخص به 0 برسد ، اغلب اقدام به نابودی خویش  می کند .تا مادامی که 10 $ در حساب بانکی خویش داشته باشیم با تمام نیرو در صدد حفظ آن برمی آییم تا مبادا حتی اندکی از این دارایی را از دست بدهیم  با این حال ، راهی که برای حفظ دارایی خود به کار می بریم ، همیشه موثر نیست .

زمانی که زوج ها در زندگی مشترک خود با مشکلات روبرو می شوند ، بی درنگ گناه را به گردن یکدیگر می اندازند و هریک دیگری را سرزنش می کند .

سرزنش کردن به معنی ، بیرون کشیدن موجودی حساب بانکی عزت نفس فرد مقابل و واریز کردن آن به حساب بانکی خویش است .

نتیجه حمله به احساسات دیگری ، این است که او نیز مقابله به مثل می کند، شما را سرزنش کرده ، برای دفاع خود جملاتی را به زبان می آورد .

در چنین دور کاهنده و معیوبی ، هیچ یک از زوجها عشق و احترامی را که خواهان آن هستند به دست نمی آورند .

با وجود بدعنق بودن طرف مقابل ، اگر شما سه حس ، تائید شدن و ستایش شدن و پذیرفته شدن را در او تقویت کنید مانند این است که به حساب بانکی عزت نفس طرف مقابلتان پولی را واریض نموده اید و این حساب برای مدت کوتاهی هم که شده متوازن می شود .

با افزایش نقدینگی حساب بانکی طرف مقابل ، او طبعا دوست داشتنی تر، بخشنده تر و پذیرا تر می گردد . پس بنابراین زمانی که شریک زندگیتان دچار تنش روحی است ، بهترین راه واریز کردن نقدینگی به حساب بانکی او است . این کار او را بیش از پیش مجذوب شما می کند و به محض اینکه در برخورد با شما نرمش بیشتری نشان دهد ، شما نیز احساس مطلوب تری خواهید داشت و دور معیوب متوقف می شود .         

 

 

 

( سه شرط اساسی )

 

 

1-     تائید شدن

2-     ستایش شدن

3-     پذیرش

 

 


1-تائید شدن :

 

تائید شدن یعنی تمایل به این باور که شریک زندگیتان آنجه را که احساس می کند به زبان   می آورد .

برای مثال فرض کنید به شما می گوید :(( از دست غر زدنهای تو کلافه شدم!)) و شما ممکن است در جواب بگویید :(( من غر نمی زنم، فقط به تو می گویم باید بیش از این منظم باشی!))

این جواب به ظاهر معصومانه و غیر مغرضانه می تواند به جر و بحثی طولانی منجر گردد .

چرا ؟

زیرا این پاسخ به معنای بی اعتبار ساختن و عدم تایید نظریه  احساس شریک زندگیتان      می باشد .

تایید دیدگاه افراد به معنی موافقت با آنها نیست ، و گفتن اینکه اشتباه می کنند یا حق دارند ضرورتی ندارد ، بلکه تنها به معنی (( معتبر دانستن تجربه شخصی ایشان است )) و اینکه (( شما می پذیرید که آنچه آنها می گویند از دیدگاه خودشان حقیقت دارد )) .

از دیدگاه او شما غر می زنید و این کار واقعا کلافه اش می کند ، در نتیجه تا زمانی که شما احساس و نظریه او را تایید نکنید ، به حرف ها وخواسته های شما گوش نمی دهد . اما در صورتی که به او خاطر نشان کنید که نظر و احساس او را درک می کنید ، در واقع امکانی را فراهم می کنید که برای شنیدن حرف شما و اهمیت دادن به خواسته شما ، آمادگی پیدا کند.

برای به دست آوردن نتیجه بهتر می توانید با یک جمله ساده او را تایید کنید وبگویید :     (( می فهمم که دلخوری ، چون احساس می کنی به تو غر میزنم ، و حدس می زنم از این بابت بسیار آزرده هم هستی ، متاسفم که چنین احساسی داری!)) . بنابراین زمانی که شریک زندگیتان دلخور است ، نظرش را تایید و احساسش را درک نمایید ، حتی اگر از نظر شما غیر منطقی و نامعقول است : به خاطر داشته باشید که مجبور نیستید با نظر او موافق باشید 

بلکه با بیان خود به او اثبات می نمایید که نظر و احساس او را در آن لحظه تایید می کنید .

(( تایید )) ، (( اعتماد )) ایجاد می کند . هرچه بیشتر او را تایید کنید ، بیشتر اعتمادش را به خود جلب می کنید .

 روش های ساده برای تایید احساسات و افکار طرف مقابل :

1-     به نظرم ( یا درک می کنم ) تو ...

      در جای خالی آنچه را او از اوضاع درک کرده و به زبان می آورد ، بنویسید .

2- این موضوع باید احساس ...

حدس بزنید آن موضوع چه احساسی را برایش بوجود آورده است .

3- متاسفم که تو احساس ...

حدس بزنید که این احساس چه واکنشی را در او بوجود آورده است .

در پر کردن جای خالی ها فقط کافیست از کلام همیشگی خود استفاده کنید تا صادقانه تر به نظر برسد .        

برای بیان و موثر بودن راه حل پیشنهادی می بایست زمان بیان آن را درست انتخاب کنیم .مردم پیش از اینکه برای حل مشکلشان مایل به شنیدن راه حل نهایی باشند ، نیاز به همدردی دارند .

آیا تا کنون با کودک 3 ساله ای که احساساتش به شدت جریحه دار شده است برخورد کرده اید؟

در چنین مواقعی چه روشی انتخاب می کنید؟

حدس میزنم از مقصر دانستن آن خود داری می کنید و در عوض با دلسوزی ، همدردی خود را به او نشان می دهید و احساس رنج و درد او را درک می کنید . آنگاه که از اشک ریختن باز ایستاد و احساس کردید که برای گوش دادن به حرف ها و پذیرفتن نصیحتهایتان آمادگی دارد ، می توانی به او توصیه کنید که در آینده چه روشی را در پیش گیرد تا بار دیگر دچار چنین گرفتاری نشود .

ما نیز همینگونه هستیم و اگر بی درنگ با پند و اندرز روبرو شویم ، حس می کنیم که موقعیت ما را درک نکرده اند و احساس سرخوردگی می کنیم .

 

2- ستایش شدن :

 

(( ستایش )) ، هنر گفتگو با طرف مقابل است ، به این معنی که بتوانید آنچه را که در او تحسین می کنید به زبان آورید .

این کار می بایست همیشگی باشد تا کم کم به صورت عادت درآمده و همیشه به کار گیرید . با این کار حساب بانکی طرف مقابل را افزایش می دهید و این نه تنها وسیله ای مناسب برای ایجاد صمیمیت هر چه بیشتر میان شما خواهد بود بلکه کمک می کند که ستایش محسنات طرف مقابلتان ، به شکل زیبا و ارزشمندی  متجلی شود . برای این منظور از بیان جملات کلی خودداری کنید چون نمی تواند مواثر باشد ، مانند این جمله :(( از اینکه فرد دلپذیری هستی خوشم می آید )) . سعی کنید که به مورد خاصی اشاره کنید ، مانند این جمله :(( از اینکه تو به آن مرد معلول کمک کردی ، افتخار می کنم )) . سعی کنید بدون بیان کلمات شاعرانه این کار را انجام دهید .        

 

پذیرش :

 

پذیرش =(( دوست داشتن شریک زندگیتان همانگونه که هست))

راحتتر بگیم ;

پذیرش ، یعنی ((عشق بدون قید و شرط))

تایید و ستایش هر دو جنبه رفتاری دارند و لازمه آنها ایجاد عادت رفتاری خاص است ولی شما در پذیرش ،لازم است که دید خود را به صورت نهادین تغییر بدهید . برای مثال ، پدر و مادر فرزند خود را می پذیرند و دوست دارند ، حتی اگر رفتار آنها مورد پسندشان نباشد ولی هیچگاه آنها را از خود ترد و رانده نمی کنند ; در مورد شریک زندگیتان نیز امکان چنین پذیرش بدون قید و شرطی وجود دارد . در حقیقت او تشنهء چنین پذیرشی است .

شاید گمان برید که چنین تغییری در دیدگاه ممکن است موجب مسلط شدن وی بر شما باشد در صورتی که واقعیت خلاف این است . اشخاص وقتی گمان می کنند که کاملا مورد پذیرش واقع شده اند تمام سعی خود را برای راضی نگه داشتن طرف مقابل به کار می برند .

از آنجایی که خواست نهایی افراد ، برخوردای از احساس ارزشمند بودن و مورد علاقه قرار گرفتن است ، پس می توان نتیجه گرفت که در عمق رفتار آنها ، نیت مثبتی وجود دارد .

گفته می شود که مردم هر کاری انجام می دهند ، یا به صورت پاسخ به محبتی است که دریافت داشته ند و یا تقاضایی است برای جلب نظر و یاری دیگران .

پذیرش دیگری ، همان گونه که هست ، به این معنی نیست که تمامی رفتار و اندیشه های او را

می پسندیم ، بلکه به این معنی است که در کل او را دوست داریم و به او عشق می ورزیم ، هر چند که گهگاهی خطاها و ندانم کاری هایی از او سر می زند .

منش ((پذیرش)) همچون دارویی قوی ، روح شما و همسرتان را شفا می بخشد .

 

نتایج کلی :

 

1- زمانی که شریک زندگیتان رنجیده خاطر است ،(( حساب بانکی عزت نفس)) او را با تایید افکار و احساساتش افزایش دهید . حتی اگر با آن احساس و افکارموافق نباشید . به او بگویید که از اینکه رنج می برد بسیار متاسف هستید ، سپس آنچه را در او ستایش می کنید به زبان آورید .

2- ((پذیرش)) نتیجه شناخت ((قصد و نیت)) شریک زندگیتان است و از درک خود بپرسید: ((قصد نهایی او از این رفتار ، رسیدن به چه احساسی است; حتی اگر برای رسیدن به آن رفتاری ناشیانه را انتخاب کرده باشد؟!!)) . زمانی که بیاموزید شریک زندگی خویش را به رغم رفتارهایی را که در او نمی پسندید، بپذیرید، موهبت ((عشق بدون قید و شرط)) را به خود و به او هدیه کرده اید .

3- با تایید ، ستایش و پذیرش همسر خود و یا هرکس دیگری ، دگرگونی شگرفی در او برای گوش سپردن به حرفهایتان و دریافت پاسخ آنها پدید می آورد .

 

تمامی موارد فوق نه تنها برای همسر بلکه برای تمامی افرادی که عاشقشان هستید کاربرد دارد