چت روم | قالب وبلاگ
دانلود نرم افزار
گالری عکس
دریافت همین آهنگ

قالب وبلاگ


X
تبلیغات
رایتل

ناجی تخت جمشید.....

کسی که در اوج انقلاب برای جلوگیری از ویرانی تخت جمشید به نیروی انتظامی فارس آماده باش داد و مقابل حجت الاسلام خلخالی و تندروهای دیگرایستاد و گفت:

برای چنین اقدام خائنانه ای، باید از روی جنازه ی من عبور کنند.

نصرت الله امینی، یکی از شخصیت های سیاسی و از حقوقدانان  خوشنام ایران در سن 94 سالگی زندگی را وداع گفت او در سال 1915 میلادی در اراک به دنیا آمد، در نوجوانی به تهران رفت، و............  

 

روی ادامه مطلب در زیر کلیک کنید

نصرت الله امینی، یکی از شخصیت های سیاسی و از حقوقدانان  خوشنام ایران در سن 94 سالگی زندگی را وداع گفت او در سال 1915 میلادی در اراک به دنیا آمد، در نوجوانی به تهران رفت،  در دارالفنون ادبیات و زبان فرانسوی را آموخت، و سپس به دانشگاه نوبنیاد تهران رفت. در سال ۱٩٣٨ (۱٣۱٧) از دانشکده ی حقوق این دانشگاه فارغ التحصیل شد. وی از زمان دانشجویی کار خود را به عنوان نخستین کتابدار کتابخانه ی وزارت دادگستری آغار کرد، و بعدها به عنوان بازرس این وزارتخانه به کار خود ادامه داد. او مدتی نیز شهردار تهران بود و همچنین در کابینه دکتر مصدق رییس سازمان تامین اجتماعی بود. در سال 1970 همراه با همسر و فرزندانش  ایران را ترک گفت و ساکن حومه واشنگتن در آمریکا شد.. همزمان با انقلاب اسلامی به ایران رفت و در کابینه مهندس بازرگان به سمت استاندار فارس منصوب شد... ولی تنها یک ماه توانست در این سمت بماند به اعتراض و نسبت به عملکرد انقلابیون استعفا داد و اندکی پس از آن دوباره به آمریکا بازگشت و تا پایان عمر در این سرزمین ماندگار شد. در یک ماهی که او در فارس بود مصادف با تصمیم حجت السلام خلخالی و انقلابیون تندروی اسلامی برای ویران کردن آثار باستانی و به ویژه تخت جمشید شد. دکتر پرویز ورجاوند از تهران و ایشان در فارس به شدت  مقابل این ایران ستیزی ایستادند. نصرت الله امینی در حالی که مردم شیراز و مرودشت همراهی اش می کردند به نیروی انتظامی برای جلوگیری از ورود آن ها به تخت جمشید آماده باش داد. و رسما اعلام کرد که مانع آن ها خواهدشد.  و به این ترتیب نام زنده یاد نصرت الله امینی اکنون به عنوان کسی که از تخریب تخت جمشید جلوگیری کرد در تاریخ ما ثبت خواهد شد. شرح این واقعه را از زبان خودشان و در مصاحبه ای که دو سال قبل  با خانم فریبا امینی داشتند، این گونه می شنویم: « خلخالی قاضی بدنام صادر کننده ی حکم اعدام ها و اوباش هایش، اعلام کردند برای ویران کردن تخت جمشید می آیند. من در عکس العمل به این گفته، در یک نطق رادیویی اعلام کردم برای چنین اقدام خائنانه ای، باید از روی جنازه ی من عبور کنند. به نظامیان هم دستور دادم، که برای ورود آنها به شیراز آماده باشند. اما پیش از اجرای مأموریت کثیفشان، به آنها دستور داده شد که به تهران باز گردند.»